.::معلــــــم آبـــاد::.

طرح درس- نمونه سوال امتحانی- نکات آموزشی

طرح درس آزاد بخوانیم پنجم ابتدایی
ساعت ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٥/۳٠   کلمات کلیدی: طرح درس آزاد بخوانیم پنجم ابتدایی ،طرح درس ،آموزش ابتدایی ،بخوانیم و بنویسیم
 

مشخصات کلـی

ماده درسی: بخوانیم و بنویسیم      فصل: بهداشت     
نام درس: آزاد 6(بهداشت دهان و دندان)         پایه: پنجم ابتدایی          

تعداد دانش آموزان:14        نام مدرسه:  توحید       نام معلم: بهروز فیروزی

تاریخ تدریس:    24/ 03/90          مدت جلسه: یک جلسه آموزشی

هدف کلی

پی بردن دانش آموزان به اهمیت بهداشت دهان و دندان درخانواده

هدفهای شناختی:

دانش آموزان ،

از نحوه تشکیل پلاک میکروبی آگاهی یابند.

بتوانند عواملی که باعث پوسیدگی دندان می شود را نام ببرند.

چگونگی تشخیص بیماری لثه را نام ببرند.

دلیل استفاده از نخ دندان را بگویند.

       میوه هایی را که به سلامتی دندان ها کمک می کند نام ببرید.

هدف های روانی -  حرکتی

دانش آموزان ،

روش صحیح مسواک زدن را نشان دهند و با این روش مسواک بزنند.

نحوه استفاده از نخ دندان را نشان دهند.

هدف های عاطفی :

احساس علاقه مندی نسبت به استفاده از مسواک و نخ دندان.

علاقه مندی نسبت به تشویق اعضای خانواده خود به استفاده از مسواک و نخ دندان

احساس علاقه مندی  به نویسندگی.

هدف های اجتماعی:

دانش آموزان به نظرات دوستان خود احترام بگذارند.

تقویت توانایی گوش دادن به صحبت های دیگران.

تقویت قدرت بیان و اعتماد به نفس

دانش آموزان نظم و توالی را در بیان کردن اندیشه خود رعایت کنند.

دانش آموزان بیش از جواب دادن به سوال فکر کنند

دانش آموزان به حقوق همدیگر احترام بگذارند.

دانش آموزان نسبت به یادگیری اعضای تیم خود احساس مسؤلیت کنند.

روشهای تدریس

همیاری و مشارکتی ، مشاهده ای ، بحث گروهی ، بارش مغزی

وسایل مورد نیاز

کامپیوتر،تصاویر، فیلم ، کتاب درسی ، مسواک ، نخ دندان و ماکت دندان، ماژیک، تخته، پیام قرآنی

ارزشیابی تشخیصی و رفتار ورودی

ارزشیابی از درس قبل( ارزشیابی تشخیصی) با سوالاتی از قبیل:

-        منظور از شجاعت اخلاقی چیست؟

-        مترادف کلمات جهل و ناپسند چیه؟

آزمون رفتار ورودی برای درس جدید با سوالاتی از قبیل:

کی می تونه بگه که چه چیزهایی باعث خرابی دندان میشه؟

 

مهارتهای قبل از تدریس - 2دقیقه

فعالیت های معلم

1-    سلام و احوالپرسی ، حضور و غیاب دانش آموزان ، بررسی تکالیف

2-    از چند دانش آموز از درس قبلی سوالاتی پرسیده می شود. (در بالا ذکر شده است.)

رفع اشکالات دانش آموزان درصورت بروز.

3-    گروه بندی دانش آموزان با کارتهای هم معنی

بدین ترتیب که معلم قبلاً کلمه های " تمیز،پاک، خورشید،آفتاب، شاد،خوشحال، سلامتی،تندرستی" را روی کارتها بصورت درشت می نویسد. و بین دانش آموزان آنها را تقسیم می کند. از دانش آموزان می خواهد که آنهایی که کارتهایشان با هم مترادفند در یک گروه جا بگیرند.

 

فعالیت های دانش آموزان

1-    تکالیف خود را آماده می کنند.

2-    دانش آموزان به سوالات پاسخ می دهند.

3-    هر کدام از دانش آموزان یک کارت بر میدارد. و بصورت مشارکتی و همیاری در گروه خود می نشینند.

 

مهارتهای حین تدریس-13 دقیقه

 

فعالیت های معلم

 

1-    ایجاد انگیزه: جهت ایجاد انگیزه تصاویر آماده شده از مسواک و دندان و نخ دندان و پیام قرآنی به تخته سیاه نصب می شود.از دانش آموزان خواسته می شود که نامی برای این درس انتخاب کنند.

2-    سپس آزمون ورودی مطرح خواهد شد و دانش آموزان نظرات خود را خواهند داد.

3-    فیلم مربوط به بهداشت دهان و دندان نیز جهت ایجاد انگیزه و بالا بردن ضریب بارش فکری دانش آموزان به نمایش درمی آید

4-    پس از پایان فیلم از دانش آموزان خواسته می شود بصورت گروهی  و با توجه به دانسته های خود و محتوای فیلم در مورد موضوع درس بحث و گفتگو کنند.

5-    معلم گفتگوها را هدایت  و سامان می دهد.

6-    یکی از دانش آموزان بعنوان منشی انتخاب می کند. و از دانش آموزان می خواهد نظرات خود رادر قالب یک  یا چند جمله مطرح کنند. 

7-    نهایتاً نکات تکراری و غیر ضروری حذف (خلاصه می شود) بقیه به عنوان دستاورد هم اندیشی   برای متن درس انتخاب می شود.

8-    معلم از دانش آموزان می خواهد درسی را خودشان طراحی کرده اند را در کتاب بنویسند.  

9-    معلم از دانش آموزان می خواهد اسم خود را بعنوان یکی از مؤلفان در شناسنامه کتاب درج کنند.

10- معلم از دانش آموزان می خواهد بصورت گروهی سوالات درک و دریافت را طرح و به آنها پاسخ دهند

 معلم می خواهد که کتاب بنویسیم را باز کنند و سه جمله مهم درس را بنویسند

فعالیت های دانش آموزان

1-    دانش آموزان به تصاویر و پیام قرآنی توجه و نامی را برای درس انتخاب می کنند.

2-    دانش آموزان نظرات خود را ارائه می دهند.

3-    دانش آموزان با دقت به فیلم نگاه می کنند.

4-    دانش آموزان بصورت گروهی مشورت می کنند.

5-    به گفته های معلم گوش می دهند.

6-    دانش آموز (منشی) پای تخته میاد. و نظرات دانش آموزان را می نویسد.

7-    دانش آموزان توجه می کنند.

8-    دانش آموزان متن را در کتاب خود می نویسند و علائم نگارشی را رعایت می کنند.

9-    اسم شان را به مؤلفان اضافه می کنند

      10- دانش آموزان در گروههای خود سوالات را مطرح کرده و پاسخ می دهند.

 

11-بنویسیم را باز می کنند و جمله های مهم درس را می نویسند.

مهارت های پایان تدریس-5 دقیقه

- جمع بندی همرا با  ارزشیابی تکمیلی (پایانی) :

جهت جمع بندی و ارزشیابی تکمیلی  معلم فعالیتی (جای خالی) که از کل مباحث این درس آماده شده به دانش آموزان می دهد و از آنان می خواهد فعالیت را انجام دهند. / با توجه به تفاوتهای فردی به دانش آموزی که ضعیف است فعالیت ((وصل کنید)) داده می شود./ سپس اگر اشکالاتی در یادگیری دانش آموزان باشد رفع خواهد گردید.

2-  معلم از دانش آموزان می خواهد که یک نفر بعنوان داوطلب جلو بیاد و نحوه مسواک زدن صحیح را نشان دهد.

3- معلم از دانش آموزان می خواهد که یک نفر بعنوان داوطلب نحوه استفده از نخ دندان را نشان دهد.

(جوایزی به دانش آموزان داوطلب داده می شود)

 

1- دانش آموزان فعالیت ها را انجام می دهند.

2- یکی از دانش آموزان جلو آمده و طریقه مسواک زدن صحیح را نمایش می دهد.

4-    یکی از دانش آموزان جلو آمده و طریقه استفاده از نخ دندان را نمایش می دهد.

 

تعیین تکلیف:

برای جلسه آینده داستان کوتاهی از زبان یک دندان خراب  همراه  با نقاشی  در کتاب بنویسیم  نوشته  و به کلاس می آورند.

 

جلسه با صلوات بر محمد وآل محمد به اتمام می رسد.